Policijska službenica za prevenciju Policijske uprave virovitičko-podravske, Ana Kratohvil Katić te kazališna glumica Snježana Lančić održale su djelatnicima Učeničkog doma Virovitica stručno predavanje na temu “Elektroničko nasilje” te su predstavile projekt #NemojPostatiLovina.
Kroz stručno predavanje, odgajatelji i stručni suradnici upoznali su se s pojmovima i oblicima te prevalencijom i posljedicama elektroničkog nasilja među djecom i mladima. Istaknute su potencijalne opasnosti virtualnog svijeta u kojem manipulativnim tehnikama, lažnim predstavljanjem i drugim načinima vrbovanja predatori seksualno zlostavljaju i iskorištavaju djecu. Uz spomenuto predstavljen je i Projekt IN od strane autorice i voditeljice projekta Snježana Lančić. Uz policiju u realizaciju su uključeni i partneri koji u svojim djelatnostima imaju domenu prevencije nasilja: Udruga Pričalica, Kazalište Virovitica i obrazovne ustanove na području Virovitičko-podravske županije.
Prema podacima istraživanja Poliklinike za zaštitu djece Grada Zagreba svako deseto dijete spremno je naći se s nepoznatom osobom koja mu se obratila preko interneta, a mnogi od njih su spremni na takav susret otići bez pratnje odraslih. Budući da djeca i mladi sve više vremena provode na internetu i društvenim mrežama važno je osvijestiti ovaj problem te pružiti djeci i mladima zaštitne mehanizme i potrebna znanja kako bi se zaštitili od opasnosti virtualne komunikacije. Edukativnim predavanjima i preventivnim kampanjama nastoji se senzibilizirati i educirati javnost, roditelje i stručno osoblje u školskim ustanovama kako bi na vrijeme prevenirali i prepoznali online nasilje ukoliko do njega dođe. Ovogodišnja kampanja prevencije elektroničkog nasilja provodi se kroz inicijativu #NemojPostatiLovina.
NEMOJ POSTATI LOVINA
#NemojPostatiLovina inicijativa je kojoj se, uz 23 zemlje iz Europe, aktivno pridružila i policija Republike Hrvatske. Projekt je to pokrenut u sklopu obilježavanja Međunarodnog dana nestale djece, a inicirali su ga EUROPOL, Europska policijska stručna mreža za nestale osobe i AMBER alert Europa. Kampanja je usmjerena na zaštitu djece protiv online GROOMINGA, odnosno na podizanje svijesti o opasnostima uspostave odnosa povjerenja i emocionalne povezanosti između djeteta ili mlade osobe i (najčešće) odrasle osobe putem komunikacijskih tehnologija, a s ciljem njihova vrbovanja i iskorištavanja u seksualne svrhe. Putem preventivno-edukativnih spotova nastoji se senzibilizirati javnost i prevenirati problem nasilja na internetu.
U sklopu inicijative #NemojPostatilovina policija je u suradnji s ADU objavila promotivni edukativni video ‘Što se Tini dogodio?’, napravljen prema istinitom događaju, koji opisuje opasnosti na internetu.
PRIMJERENE REAKCIJE U SLUČAJU INTERNETSKOG NASILJA I IZLAGANJU SADRŽAJIMA KOJI UZNEMIRUJU DIJETE:
PREKINUTI KOMUNIKACIJU
SPREMITI DOKAZE (screenshot ekrana)
PRIJAVITI
RED BUTTON
Svaki oblik nasilja putem interneta može se prijaviti putem aplikacije hrvatske policije Red Button. Aplikacija služi prijavljivanju nezakonitih internetskih sadržaja (čak i onih kod kojih samo sumnjate u zakonitost) koji se odnose na različite oblike iskorištavanja ili zlostavljanja djece. Puštena je u uporabu u rujnu 2013. godine i do danas je putem nje zaprimljeno preko 2500 prijava. Namijenjena je prvenstveno djeci žrtvama, ali i svim ostalim osobama koje imaju saznanja o zlostavljanju djece ili sadržajima spolnog zlostavljanja djece na internetu.
Kod prijavljivanja zlostavljanja, prijava ima nekoliko koraka. Prijaviti se može sve oblike spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta, fizičkog, psihičkog i emocionalnog zlostavljanja, zanemarivanja i drugih povreda prava djeteta. Mogu se prijaviti i neprimjerene poruke, pozivi i izlaganje neprimjerenim sadržajima putem različitih vrsta servisa za poruke. Prijavu može izvršiti žrtva nasilja ili svjedok nasilja. Policija vrlo ozbiljno shvaća svaku prijavu i poduzima sve radnje za koje je ovlaštena kako bi spriječila zlostavljanje djeteta.